Home Działalność Historia Szpitala

Historia Szpitala

Do roku 2004 raciborski Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka stanowił kompleks trzech budynków przeznaczonych na funkcjonowanie placówki. Środkowa część głównego korpusu przy ul. Bema wzniesiona została w latach 1885 – 97. W roku 1902 dobudowano skrzydła północne i południowe, a w latach 1908-1910 duży pawilon ze skrzydłem południowym, usytuowany na działce wielobocznej, ogrodzonej, dochodzący do ulic Bema, Opawskiej i Staszica. Neogotycki w swej zasadniczej bryle, murowany z czerwonej cegły.

W strukturze Szpitala Rejonowego mieściły się dwa oddziały zamiejscowe: w Wojnowicach – oddział chorób płuc i gruźlicy, a w Krzanowicach – oddział wewnętrzny II. Po roku 1978 rozpoczęto budowę nowego szpitala, ze względu na starzejący się budynek i zmieniające się wymogi sanitarne. Inicjatorką tak znacznego przedsięwzięcia była lek. med. Gizela Pawłowska – pełniąca funkcję Dyrektora w tym okresie. Przed ostatecznym przeniesieniem Szpital przy ul. Bema posiadał 460 łóżek i zatrudniał ok. 700 pracowników na potrzeby 120 tys. mieszkańców powiatu.

8 lipca 1997 r. Racibórz nawiedziła największa od stuleci powódź. Teren miasta został zalany w 60%. Woda osiągnęła poziom 1046 cm, przekraczając stan alarmowy o 4,5 m. W raciborskim szpitalu zostały zalane piwnice, część kuchni, magazynów i pomieszczenia gospodarcze. Przygotowania do ewakuacji pacjentów z oddziałów do nowego obiektu przy ul. Gamowskiej były poczynione, lecz sytuacja została na tyle opanowana, iż nie było takiej konieczności. Szkody materialne były znaczne, co spowodowało przyspieszenie decyzji organów założycielskich o jak najszybszym ukończeniu działań inwestycyjnych w nowym obiekcie przy ul. Gamowskiej.

Poradnie Specjalistyczne przeprowadziły się do nowego obiektu szpitala przy ul. Gamowskiej jako pierwsze w styczniu 1996 r. Następnym krokiem było przemieszczenie oddziałów zamiejscowych tj. oddziałów z Wojnowic i Krzanowic. Wiosną 2000 r. w nowym obiekcie Szpitala został uruchomiony Oddział Wewnętrzny II, Pulmonologiczny i Okulistyczny. Do końca 2000 r. zostały uruchomione nowoczesna 9-stanowiskowa Stacja Dializ oraz Oddział Nefrologiczny. W okresie od grudnia 2003 r. do końca marca 2004 r. do nowej siedziby zostały przeniesione pozostałe oddziały wraz z pracowniami diagnostycznymi. W dotychczasowym miejscu pozostał jedynie Oddział Obserwacyjno-Zakaźny. Oficjalnego otwarcia nowego Szpitala dokonano w dniu 26 kwietnia 2004 roku.