
Przygotowanie do badań
POBIERANIE KAŁU DO BADAŃ LABORATORYJNYCH
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO POBRANIA KAŁU :
Do badań parazytologicznych, kał powinien być pobrany w okresie objawowym , na początku choroby, przed rozpoczęciem leczenia lub w momencie nawrotów ( biegunka, spadek masy ciała, objawy zatrucia, bóle brzucha ) najlepiej 3 kolejne próbki pobrane w odstępach kilku dni.
Przy oznaczaniu krwi utajonej w kale, badania ogólnego kału pacjent nie musi zachowywać szczególnej diety . Kał nie powinien być pobierany podczas, krótko przed lub po krwawieniu miesięcznym u kobiet
POBIERANIE KAŁU
Kał pobierać do specjalnych pojemników, które można zakupić w aptekach. Zawierają one „szpatułkę” którą pobieramy porcję kału (z różnych miejsc tej samej porcji uwzględniając obecność krwi, śluzu i ropy) i umieszczamy w pojemniku. Następnie materiał w szczelnie zamkniętym, opisanym (imię, nazwisko) pojemniku należy jak najszybciej oddać do laboratorium.
Wielkość grudki kału to ok.10 g (odpowiada wielkości orzecha włoskiego)
W przypadku wydalonego w całości lub w części pasożyta jelitowego, dobrze jest go przesłać do laboratorium w osobnym pojemniku, wypełnionym solą fizjologiczną lub wodą.
Kał należy dostarczyć do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie od chwili oddania, w czasie dłuższym dopuszczalne jest przechowywanie w temperaturze lodówki.
UWAGA!
Kał nie jest materiałem diagnostycznym do badania w kierunku owsików, W celu wykonania badania należy pobrać wymaz z okolic odbytu przy pomocy zestawu dostępnego w laboratorium.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapytaj pracownika laboratorium.