Szpital Rejonowy im. dr. J. Rostka w Raciborzu

Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka
ul. Gamowska 3, 47-400 Racibórz,
województwo śląskie
Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka
ul. Gamowska 3, 47-400 Racibórz,
województwo śląskie

Aktualności

Kał

Przygotowanie do badań

POBIERANIE KAŁU DO BADAŃ LABORATORYJNYCH

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO POBRANIA KAŁU :

Do badań parazytologicznych, kał powinien być pobrany w okresie objawowym, na początku choroby, przed rozpoczęciem leczenia lub w momencie nawrotów ( biegunka, spadek masy ciała, objawy zatrucia, bóle brzucha ). Kał do badania powinien być pobrany trzykrotnie w okresie 10 dni (próbki powinny być pobierane w odstępach 3-4 dni).     Badanie w kierunku antygenu Giardia Lamblia można wykonać w jednej próbce.       
Przy oznaczaniu krwi utajonej w kalebadania ogólnego kału pacjent nie musi zachowywać szczególnej diety . Kał nie powinien być pobierany podczas, krótko przed lub po krwawieniu miesięcznym u kobiet

POBIERANIE KAŁU

  • Oddaj kał do czystego suchego pojemnika (np. do basenu, plastikowego woreczka lub opakowania), który nie ma pozostałości mydła górnej, lub środków dezynfekujących. (Nie należy stosować próbek kału, które zostały zanieczyszczone wodą, moczem lub papierem toaletowym)
  • Za pomocą szpatułki porcję kału przenosimy do specjalnego pojemnika ( zakupionego w aptece) do objętości ok.1/3 pojemnika .  Pobieramy porcję kału z różnych miejsc tej samej porcji uwzględniając obecność krwi, śluzu i ropy.
  •  W przypadku stolca płynnego należy pobrać za pomocą plastikowej pipetki ok 1-2 ml.
  •  W przypadku wydalonego w całości lub w części pasożyta jelitowego, umieszczamy go  w osobnym pojemniku, wypełnionym solą fizjologiczną lub wodą
  • Pojemnik z kałem należy opisać ( imię , nazwisko) 
  • Pobrany materiał dostarczyć do laboratorium. Dopuszczalne jest przechowywanie próbki w temperaturze chłodziarki (2-8ºC)                

UWAGA!
Kał nie jest materiałem diagnostycznym do badania w kierunku owsików, W celu wykonania badania należy pobrać wymaz z okolic odbytu przy pomocy zestawu dostępnego w laboratorium.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapytaj pracownika laboratorium.