Home Laboratorium mikrobiologiczne Zlecenie, pobieranie materiału (Informacje dla pacjenta, kontrahenta)

Zlecenie, pobieranie materiału (Informacje dla pacjenta, kontrahenta)

ZLECENIE BADANIA

Formularz zlecenia badania laboratoryjnego powinien zawierać następujące dane:

1.    Dane pacjenta:
           – imię i nazwisko,
           – miejsce zamieszkania/oddział szpitalny,
           – płeć,
           – pesel,
           – nr identyfikacyjny pacjenta (podawany przy braku innych danych),
    2.    Dane lekarza zlecającego ( pieczątka )
    3.    Dane jednostki zlecającej badanie ( pieczątka )
    4.    Rodzaj materiału i jego pochodzenie,
    5.    Zlecone badanie (ukierunkowanie),
    6.    Data i godzina pobrania materiału do badania,
    7.    Istotne kliniczne dane pacjenta ( np. aktualna lub planowana antybiotykoterapia)

POBIERANIE MATERIAŁU – INFORMACJE DLA PACJENTA, KONTRAHENTA

I. Instrukcja pobrania moczu na posiew

Prawidłowe pobranie porcji moczu:

1.    Mocz do badania powinien być oddany bezpośrednio po spoczynku nocnym trwającym nie miej niż 4 godziny.
    2.    Przygotować pojemnik jałowy na mocz nie dotykając wewnętrznych powierzchni pojemnika palcami.
    3.    Nie wolno przelewać moczu z niejałowego pojemnika do jałowego!
    4.    Umyć zewnętrzne narządy płciowe z okolicą ujścia cewki moczowej używając ciepłej wody ( bez  dodatku środków
           myjących i odkażających)
    5.    Oddać pierwszą porcję moczu do toalety
    6.    Drugą porcję,  około 10 ml moczu oddać do pojemnika (,,środkowy strumień moczu”)
    7.    Pozostałą część moczu oddać do toalety
    8.    Zamknąć pojemnik
    9.    W przypadku zabrudzenia zewnętrznej powierzchni pojemnika, wytrzeć.

Pobranie moczu u noworodków i małych dzieci.
    1.    Przygotować woreczek na mocz (w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje: dla dziewczynki i dla chłopca)
    2.    Umyć ręce wodą i mydłem
    3.    Umyć zewnętrzne narządy płciowe z okolicą ujścia cewki moczowej używając ciepłej wody ( bez dodatku środków
           myjących i odkażających), osuszyć (wcześniej nie stosować oliwek itp.).
    4.    Rozerwać opakowanie i wyjąć woreczek
    5.    Odciągnąć załamane dno pojemnika.
    6.    Zerwać z woreczka przekładkę papierową.
    7.    Woreczek przykleić do ciała tak, aby jego otwór pokrywał się z anatomicznym ujściem cewki moczowej.
    8.    Po napełnieniu oderwać woreczek od ciała, załamać powierzchnię lepką i skleić.
    9.    Napełniony i sklejony woreczek włożyć do pojemnika na mocz i zakręcić wieczko i do momentu dostarczenia do laboratorium przechowywać w temperaturze lodówki (temp. 2-8 stopni C).

Pobranie moczu od chorego, który ma założony cewnik.
U chorego, który ma założony cewnik do pęcherza moczowego, należy przed planowanym badanie zmienić cewnik na nowy i pobrać odpowiednią ilość moczu do jałowego pojemnika.

UWAGI

1. Pojemnik opisać imieniem i nazwiskiem, a także datą i godziną pobrania oraz włożyć całość do woreczka.
  2. Mocz należy dostarczyć do laboratorium maksymalnie do 2 godzin po pobraniu.
  3. Tylko w wyjątkowych sytuacjach ( po uzgodnieniu ) gdy nie jest to możliwe, pojemnik z moczem przechować w lodówce (temp. 2-8 stopni C), ale nie dłużej niż 4 godziny.
  4. Pojemnik z moczem oraz skierowanie należy transportować osobno, aby nie dopuścić do zalania skierowania
  5. Nieprzestrzeganie zasad pobierania moczu na posiew, przechowywania i transportu może spowodować jego zanieczyszczenie, a w konsekwencji konieczność powtórzenia badania lub wdrożenie nieprawidłowego leczenia

II. Instrukcja pobrania plwociny
Prawidłowe pobranie moczu:

1. Do badania należy podbrać 2-5ml plwociny
  2. Materiał należy pobrać rano, będąc na czczo, po wyjęciu protez zębowych/ po umyciu zębów oraz po przepłukaniu jamy ustnej przegotowaną wodą
  3. Plwocinę odkrztusić głęboko i energicznie do jałowego pojemnika z szerokim otworem np. pojemnik do pobierania moczu uważając,  aby nie zanieczyścić jego zewnętrznej powierzchni, szczelnie zamknąć pojemnik i podpisać
  4. Ślina nie ma wartości diagnostycznej!
  5. Materiał dostarczyć do laboratorium do 2 godzin od pobrania

W przypadku trudności z odksztuszaniem

1.    Odetchnąć kilka razy i wstrzymać oddech. Kilkukrotne powtórzenie tej czynności może wywołać odkrztuszenie

UWAGI
    1.    Pojemnik/pojemniki podpisać imieniem i nazwiskiem
    2.    Materiał dostarczyć do laboratorium
    3.    Nieprzestrzeganie zasad pobierania plwociny przechowywania i transportu może spowodować zanieczyszczenie próbki, a w konsekwencji konieczność powtórzenia badania

IV. Kontrola procesu sterylizacji

1. Pobieranie próbek z biologicznym wskaźnikiem kontroli procesu sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu ( Sporal A )
  2. Pobieranie próbek z biologicznym  wskaźnikiem kontroli  skuteczności  procesu  sterylizacji   suchym  gorącym  powietrzem ( Sporal S )

Sposób pobrania:

• Wskaźniki testowe włożyć do co najmniej dwóch największych pakietów reprezentatywnych dla danego załadunku i umieścić w miejscach najtrudniej dostępnych dla czynnika sterylizującego.
  • Przeprowadzić ustalony proces sterylizacji.
  • Po zakończeniu procesu sterylizacji wyjąć wskaźniki testowe z załadunku i włożyć oddzielnie  do papierowych kopert.
  • Kontrolę żywotności drobnoustrojów stanowi wskaźnik nie poddany procesowi sterylizacji.

W przypadku testów biologicznych niepobranych z laboratorium , konieczne jest dołączenie wskaźnika kontrolnego oraz instrukcji użycia wskaźników.